Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Vas + 4264646



*

nr 426 4646


Vas +

fat, Argenta , höjd: 16 dia:17 (vasen med nagg)


Utrop:

300 kr

Såld:

750 kr

Sista tid för bud online:

måndag 14 januari 2008
kl 16:00:00


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
2/9 10:08:35 1      300 kr
3/9 22:15:19 2      500 kr
4/9 14:32:19 3      600 kr
4/9 15:52:28 4      ledande budet*


  • Läs mer...
Argenta
Keramikern Wilhelm Kåge (1889-1960) skapade på 1920-talet Argentagodset som fick sitt genombrott på Stockholmsutställingen 1930.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: argenta fat filigran gustavsberg keramik silverinläggning silverinläggningar vas vasen med nagg wilhelm kåge
  • 8068 Fat
    + ägg, Keramik, Paradisverkstan, Öland. Diameter: ..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:27
  • 8090 Fat
    Höganäs + 5 st djupa tallrikar Gabriel. Bredd: 33 ..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:29
  • 8079 Lockurna
    Gustavsberg. Höjd: 26 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:07
  • 8001 SkÃ¥l
    Rörstrand, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Cha..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:09
  • 7188 Vaser
    + tedosor. 5 st, Kina, Porslin. Höjd: 5-13 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:45
  • 8069 Vaser
    2 st, porslin, bemålade. Höjd: 27-31 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:53




Ladda ner broschyr